התמודדות על ליקויים - פז טכנולוגיה חברת בקורת מבנים ושירותי הנדסההתמודדות על ליקויים


קניתם דירת קבלן חדשה? כיצד נכון להתנהל מול חברת בדק בית? האם המהנדס שמבצע את בדק הבית צריך להיות גם שמאי מקרקעין ולתמחר את הליקויים?


יעוץ ללא עלות!
בדיקת צנרת ניקוז וביוב פז טכנולוגיה

איך להתמודד עם ליקויים שגילינו בדירה?

קניתם דירה חדשה מקבלן? יש ליקויים שתוכלו לדרוש עליהם תיקון, ויש כאלה שתקבלו עבורם פיצוי כספי בלבד!
חושבים לקנות דירה יד שנייה? בשליש מהמקרים, בדק בית יגרום לכם לברוח מהעסקה. כיצד כדאי להתנהל כדי למנוע טעות כלכלית גדולה? הנה הכתבה שתעזור לכם לקבל החלטות נבונות.

ליקוי רטיבות, דירה בשטח קטן יותר מאשר מה שסוכם עליו בפועל, סדקים שמעידים על בעיות קונסטרוקציה והיעדר אוורור. זו רשימה חלקית של ליקויי בנייה אשר רוכשי דירות נאלצים להתמודד עמם. אם גיליתם בזמן תוכלו להימנע מרכישת הדירה. אך, אם מדובר בדירה חדשה שכבר רכשתם, המצב מתחיל להיות מורכב יותר.

קניתם דירת קבלן חדשה? כיצד נכון להתנהל מול חברת בדק בית? האם המהנדס שמבצע את בדק הבית צריך להיות גם שמאי מקרקעין ולתמחר את הליקויים?
המהנדס אינו חייב להיות שמאי מקרקעין, העוסק בדיני מקרקעין וליטיגציה מסחרית. אולם, מהנדסי בניין לא תמיד מכירים את כלל תקנות הבנייה ולא בהכרח יודעים לתמחר את הנזקים. במהלך בדיקה זו, מומלץ להיות נוכח בביקור בדירה ביחד עם נציג בדק-הבית ולדאוג שהוא יעבור על כל פנים הבית ועל החוץ. יש לוודא שהוא משווה בין תוכניות ההיתר לבין המפרט למצב הקיים בשטח. עליו להפעיל את כל המכשירים והאביזרים הנדרשים, לבדוק את כל תשתיות החשמל, המים והגז. עליו לוודא עמידה בתקנים, לבדוק שהמידות של המפרט תואמות את המצב בשטח. בנוסף הוא צריך למדוד את כל שטחי הדירה כולל מחסן, חניה ונוחות הגישה אליה עם הרכב.

לאחר שקיבלנו את הדו"ח כיצד גורמים לקבלן לתקן את הנזקים?

רוכש הדירה צריך להתעקש על כך שהקבלן יתקן בעצמו את הליקויים. כל כניסה של בעל מקצוע לדירה שלא מטעם הקבלן וללא אישורו, תהווה טענה להסרת אחריות מצד הקבלן. לכן, חשוב מאוד להבהיר לקבלן בהודעה בכתב שבהיעדר שיתוף-פעולה מצדו, הרוכש יזמין תיקון וכי אין בכך כדי להסיר את אחריותו. מומלץ לאפשר לקבלן שהות של 7 ימים לצורך תיקון הליקויים, ורק אם הוא ממשיך להתעלם, לתקן בצורה עצמאית. כל זאת על מנת להקטין את הנזק שנגרם לרוכש הדירה.

חובה לצלם את הליקוי בזמן אמת, כולל תאריך. אסור אף-פעם לתקן את הנזק לבד! אלא רק על-ידי בעל מקצוע אשר ימשיך וילווה את הדייר במהלך התביעה לבית-המשפט, ויתעד כל שלב. החל מאיתור הליקוי, עד תיקונו תוך תיעוד ושמירת כל האסמכתאות. בהיעדר ראיות, בעל הנכס לא יוכל להוכיח את תביעתו. אם יש ליווי של בעל מקצוע, וניתנה התראה בכתב לקבלן והכל מתועד, לא אמורה להיות בעיה להוכיח את התביעה.